Orašar

Orašar

Tajnu iznimne popularnosti Orašara pokušao je objasniti ukrajinski koreograf Orlikowski, koji je Ščelkunčika postavio u Zagrebu 1970. te je njegova koreografija postala referentnom točkom za sve kasnije produkcije Orašara u Hrvatskoj. Veliki je Čajkovski, naime, jedan od rijetkih skladatelja koji je svoju glazbu skladao u uskoj suradnji s koreografima, stvorivši djela koja su, ne samo s glazbenog i scenskog stajališta savršena, nego svojom ritmičnošću i tematskom raznolikošću udovoljavaju i specijalnim zahtjevima baletne pozornice, potičući na ples. Popularnost i slojevitost priča koje je odabrao za teme svojih djela, jednako privlačnih i za djecu i za odrasle, kao i koreografski elementi koji nisu pretjerano zahtjevni, a daju plesačima mogućnost da njihovo umijeće u potpunosti dođe do izražaja, onaj su faktor X zbog kojega Orašar, Trnoružica i Labuđe jezero  vjerojatno još dugo neće biti svrgnuti s trona najvažnijih baletnih djela.

Cijene ulaznica za balet Orašar u sezoni 23/24:

1. kategorije: 35,00€ / 264,02kn

2. kategorija 25,00€ / 188,59kn 

3. kategorija 20,00€ / 150,87kn

4. kategorija 15,00€ / 113,15kn

5. kategorija 10,00€ / 75,44kn

6. kategorija 5,00€ / 37,72kn

Koreograf i redatelj 

Waclaw Orlikowsky

Koreografiju prenijela 

Božica Lisak

Dirigent Veton Marevci

Scenografkinja 

Dinka Jeričević

Kostimografkinja 

Barbara Bourek

Baletni majstori

Albina Rahmatullina, Elena Nikolaeva, Ivan Boiko

Polaznike Baletnog studija uvježbali Marijana Marević Muslim, Bruna Reić, Vladimir Šuvalov, Ivan Boiko, Gita Šaravanja

Polaznice odjela za klasični balet uvježbali

Korana Bilan, Buga Bešker, Miroslava Oravcova, Silviu Tanase, Hazuki Tanase, Monica Dinoni

Izvorni oblikovatelj svjetla 

Zoran Mihanović

Prema izvorniku svjetlo oblikovao Srđan Barbarić

Oblikovatelj tona 

Petar Ivanišević

Asistentica produkcije Gorenka Žižić Jagar
Inspicijentica Tetyana Borščagivska
Koncertmajstor Valter Lovričević

 

IZVEDBA: 5. siječnja 2024.

Klara: Rimi Mizuoka

Vila šećera: Ami Inoue

Orašar: Vincent Gerbet

Princ: Valerij Ljubenko

Snježna kraljica: Matea Milas

Drosselmayer: Marco Carrer

Kralj miševa: Leonardo Souza

Kralj dvorca slatkiša: Daniel Jagar

Predsjednik Silberhaus: Igor Gluškov

Silberhausova žena: Sanja Bikić

Franz, njihov sin: Lara Duk

General: Remus Dimache

Generalova žena: Tea Jelić

Oficir: Askhatbek Yusupzhanov

Žena oficira: Maja Lončar

Draguljar: Benjamin Cockwell

Žena draguljara: Lara Gablinger

Direktor konzervatorija: Matteo Valente

Žena direktora: Blanka Gabelić



 

Tvorničar kobasica: Romulus Dimache

Žena tvorničara: Svjetlana Dimache

Student: Daniel Jagar

Žena studenta: Francesca Miceli

Majordomus: Kristoffer Nyman

Lutke: Urara Onomata (Colombina), Emanuele Sardo (Pierrot), Christian Lamanna (Harlekin), Ajla Yusupzhanova (Markentenderica), Leonardo Souza (Grenadir)

Posluga: Bjanka Baras Šimleša, Korina Radica, Cvita Žižić, Josipa Poljak, Tina Miošić, Lori Ivić

Djevojčice: Gita Barbić, Nika Bodrožić, Ivona Bogdan, Magdalena Lozić, Marieta Lozić, Vanda Kežić, Nikolina Marković

Dječaci: Nina Glavina, Karmen Anđelić, Tonka Židić Marinović, Paula Maretić, Tonka Bajić, Amarija Borovac, Karla Kegalj

Zec: Nikka Martinović

Vojnici: Lara Bračulj Gudelj, Roza Kapov, Lidija Kerum Tešija, Leticia Ozretić  Rašković, Rita Šimić, Rea Vidović, Josipa Poljak, Franka Jeličić, Iva Tukić, Jana Tomić, Tina Miošić, Lori Ivić

Mali miševi: Tatjana Vlak, Maša Jurišić, Đina Radić, Nika Kuljić, Eva Kozina, Lana Katić, Karolina Bastian Krolo, Iris Ercegovac, Petra Milanović, Franica Kovačić, Lena Tavra, Petra Vuković

Veliki miševi: Korina Dvornik, Ljubica Jović, Karla Kegalj, Chiara Samodol, Nikol Šimunović, Rita Škrabić, Vana Vrkić, Nina Lori Šetina, Nina Glavina, Vana Bilandžić, Sofija Karatashova, Marta Bekafigo

Snježne pahuljice:

solo parovi - Ania Bartkowski, Josephine Mansfield, Arisa Hirono, Jake Milston, Emanuele Sardo, Benjamin Cockwell

Pahuljice ansambl: Ajla Yusupzhanova, Sanja Bikić, Irene Tomassetti Jelizaveta Nadenenko, Tiri Berge, Maja Lončar, Lara Gablinger, Stella Duerden, Urara Onomata, Gita Šaravanja, Monica Dinoni

Buda: Nikka Martinović

Ruke: Josipa Poljak, Tina Miošić, Lori Ivić

Crnčići: Marta Belamarić, Nikolina Šitum, Ana Pfeifer, Nora Musinov, Nika Režić, Nina Spirjan, Barbara Dodig, Marta Kuzmanić

Turski med

solo - Maja Lončar, Leonardo Souza, Jake Milston

ansambl: Svjetlana Dimache, Jelizaveta Nadenenko, Francesca Miceli, Lara Gablinger, Marco Carrer, Benjamin Cockwell, Emanuele Sardo, Christian Lamanna

Kineski čaj: Urara Onomata, Irene Tomassetti

Švicarski bomboni i praline: Ajla Yusupzhanova, Tiri Berge, Josephine Mansfield, Vincent Gerbet  

Arapska kava:

Solo parovi - Arisa Hirono, Askhatbek Yusupzhanov 

Ansambl - Sanja Bikić, Stella Duerden, Gita Šaravanja, Igor Gluškov, Marco Carrer, Kristoffer Nyman, Remus Dimache

Španjolska čokolada: Ania Bartkowski, Matea Milas, Emanuele Sardo 

Ukrajinska marmelada: Maja Lončar, Monica Dinoni, Ajla Yusupzhanova, Lara Gablinger, Leonardo Souza, Vincent Gerbet, Christian Lamanna, Benjamin Cockwell

Valcer cvijeća:

Ania Bartkowski, Arisa Hirono, Josephine Mansfield, Svjetlana Dimache, Irene Tomassetti, Maja Lončar, Stella Duerden, Jelizaveta Nadenenko, Urara Onomata, Ajla Yusupzhanova, Tiri Berge, Lara Gablinger, Monica Dinoni, Gita Šaravanja

Jake Milston, Emanuele Sardo, Benjamin Cockwell, Vincent Gerbet, Leonardo Souza