Elvis Bošnjak

Elvis Bošnjak

Prvak Drame

Elvis Bošnjak

Rođen je 1971. godine u Splitu. Do šeste godine živio je u selu Hrvace pored Sinja, a onda se vraća u Split na školovanje. Po završetku studija glume na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti, dislociranom studiju u Splitu, postaje članom ansambla drame HNK Ivana pl. Zajca na Rijeci (1993.). Igrao je i u prvim predstavama HKD Teatra iz Rijeke. Nakon dvije sezone vraća se u Split i postaje članom dramskog ansambla HNK. Od 2004. do 2006. godine ravnatelj je Drame HNK Split. U istom razdoblju ravnatelj je i dramskog programa Splitskog ljeta. U razdoblju 2008. – 2018. umjetnički je voditelj neovisnog kazališta PlayDrama iz Splita, nakon čega se kao glumac vraća u ansambl HNK Split (2018.). Dramski tekstovi integralno su mu izvođeni u Hrvatskoj, Sloveniji, Makedoniji, Čileu i Crnoj Gori, te u obliku scenskih čitanja u Meksiku, Njemačkoj i Češkoj. Neki od njih prevedeni su na engleski, španjolski, slovenski, makedonski, njemački, bugarski i mađarski jezik. Za svoj glumački i spisateljski rad dobitnik je brojnih nagrada.

Uloge u HNK Split

Arthur Miller KUŠNJA (John Proctor), 2019.

Miro Gavran PARALELNI SVJETOVI (Petar), 2018.

Eshil ORESTIJA (Stražar), 2018.

Anton Pavlovič Čehov VIŠNJIK (Gajev, Leonid Andrejevič), 2018.

Henrik Ibsen NEPRIJATELJ NARODA (Dr. Thomas Stockmann), 2017.

William Shakespeare MLETAČKI TRGOVAC (Antonio), 2016.

Elvis Bošnjak REBRO, 2014.

William Shakespeare HAMLET (Grobar), 2010.

Jordi Galcerán METODA (Matej), 2009.

Lutz Hübner GRETICA(Redatelj), 2009.

Yasmina Reza BOG MASAKRA (Alain Reille), 2008.

Maksim Gorki NA LJETOVANJU (Suslov, Petar Ivanovič), 2008.

Eugene Ionesco ĆELAVA PJEVAČICA (Gospodin Martin), 2007.

Anton Pavlovič Čehov UJAK VANJA (Astrov), 2006.

Tom Stoppard ROSENCRANTZ I GUILDENSTERN SU MRTVI, 2006.

Hristo Bojčev PUKOVNIK PTICA (Doktor), 2005.

Renato Baretić OSMI POVJERENIK (Selim Ferhatović), 2005.

Egon Wolf CVIJEĆE OD PAPIRA (Barakuda), 2005.

Nikolaj Vasiljevič Gogolj REVIZOR (Konobar u gostionici), 2005.

Gabriel Garcia Marquez PUKOVNIKU NEMA TKO PISATI (Alvaro), 2004.

Elvis Bošnjak HAJDEMO SKAKATI PO TIM OBLACIMA (Sem), 2004.

Ferenc Molnár LILIOM (Fiscur), 2004.

William Shakespeare OLUJA (Kaliban), 2003.

Euripid ALKESTIDA (jedan iz kora), 2003.

Jean-Baptiste Poquelin Моliére DON JUAN (Don Carlos), 2003.

Elvis Bošnjak IDEALAN MUŽ (Filip), 2002.

Elvis Bošnjak NOSI NAS RIJEKA (Jerko), 2002.

Vlaho Stulli KATE KAPURALICA (Toni), 2002.

Miroslav Krleža GOSPODA GLEMBAJEVI (Dr. med. Paul Altman), 2001.

Elvis Bošnjak OTAC (Florijan), 2000.

Filip Šovagović PTIČICE (Piro), 2000.

Bernard-Marie Koltès POVRATAK U PUSTINJU (Mathieu), 2000.

Ivan Leo lemo i drugi PLINSKA BOCA (Bivši narkoman), 2000.

William Shakespeare NA TRI KRALJA (Fabijan), 1999.

Anton Pavlovič Čehov GALEB (Konstantin Gavrilovič Trepljov), 1998.

Fjodor Mihajlovič Dostojevski BRAĆA KARAMAZOVI (Ivan FjodorovičKaramazov), 1998.

Pave Marinković SOLUMOV KRAJ (Solum), 1998.

Milan Begović AMERIKANSKA JAHTA U SPLITSKOJ LUCI (Lee Prentice), 1997.

Ray Cooney POKVARENJAK (Konobar), 1997.

William Shakespeare KRALJ LEAR (Vojvoda od Cornwalla), 1997.

Jakša Zlodre SQUARE (Tiho-Dioklecijan), 1996.

Janko Polić Kamov MAMINO SRCE (Ivo Bujić), 1996.

Ivan Antun Nenadić KAKO JE IZDAN ISUS (Jezukrst), 1996.

Carlo Goldoni POSLJEDNJA NOĆ KARNEVALA (Gospodin Vilko), 1996.

Ivo Brešan JULIJE CEZAR (Krsto Kašić), 1995.

Miroslav Krleža SALOMA (General Pjesnik Mislilac), 1993.

Marko Uvodić LIBAR MARKA UVODIĆA SPLIĆANINA (Pere Belo), 1993.

Lada Martinac - Snježana Sinovčić ŽIVIM (Bend), 1993.

Claudio Magris STADELMANN (jedan od studenata, plemića, konobara i anđela), 1992.

William Shakespeare SAN IVANJSKE NOĆI (jedan od vilenjaka), 1992.

Tomislav Bakarić SMRT STJEPANA RADIĆA (jedan od narodnih zastupnika), 1992.

Tin Ujević KRISTALNA KOCKA VEDRINE (jedan od govornika), 1991.

Grupa autora MUKA SPASITELJA NAŠEGA (Šimun), 1991.

Euripid HELENA (jedan od sluga), 1990.

Uloge izvan HNK Split

E.Bošnjak  UBOJSTVO U KLUBU QUASIMODO (Joe 1), HNK Zadar i Kazalište PlayDrama, 2017.

F. Sonntag GEORGE KAPLAN (C', C'',C''') Kazalište PlayDrama, 2015.

D. I. JuvačovHarmsNALIK NA TIKVU(B), Kazalište PlayDrama, 2014.

E. Bošnjak REBRO (Glumac), Kazalište PlayDrama, 2014.

E. Bošnjak – SRCE VEĆE OD RUKU (Muž), Kazalište PlayDrama, 2012.

A. Fabijanić EZOPEJA (Muž), Kazalište PlayDrama 2012.

J.Hatcher PICASSO (Picasso), Kazalište PlayDrama, 2011.

D. Mihanović MARJANE, MARJANE (Otac), Kazalište PlayDrama 2010.

D.Mamet DIONICE, OBVEZNICE, UMJETNINE  - GLENGARY GLEN ROSE (John Williamson), Gradsko kazalište mladih Split, 2002.

M. Krleža MASKERATA (Pierotte), Gradsko kazalište mladih Split, 2001.

Lj. Razumovska DRAGA MOJA PROFESORICE (Paša), Gradsko kazalište mladih Split, 1997

ŠUŠUR U TEATRU (Vjeverica), Gradsko kazalište lutaka Split 1997.

N. Fabrio SMRT VRONSKOG (više uloga,) HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, 1995.

C. Goldoni LUKAVA UDOVICA (Don Alvaro de Castilla), HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, 1994.

W. Shakespeare NA TRI KRALJA (Sebastian), HNK Ivana pl. Zajca Rijeka,1994.

M. Krleža KRALJEVO (Malograđanin), HNK Ivana pl. Zajca Rijeka 1994.

D. Gašparović ŽIVOT ZA RAFINERIJU (Natporučnik Pišček), HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, 1994

C. Porter KISS ME KATE (Drugi Mafijaš), HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, 1994.

F. Arabal PIKNIK NA BOJIŠNICI (Prvi bolničar), HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, 1994.

T. S. Eliot – UMORSTVO U KATEDRALI (Treći Napastvovatelj), HNK Ivan pl. Zajca Rijeka, 1994.

B. Brecht PIR MALOGRAĐANA (Mladić) Filodramatica Rijeka, 1994.

D. Mamet SEKSUALNE PERVERZIJE (Dan Shapiro), HKD teatar Rijeka, 1994

T. KuschnerANĐELI U AMERICI(Prior Walter), HKD Teatar Rijeka, 1994.

E. IonescoĆELEVA PJEVAČICA (Vatrogasac), HKD Teatar Rijeka, 1994.

G. Buchner WOYZECK (Andres), HKD Teatar Rijeka, 1994.

J. Nestroy SAN O SREĆI (Miljenko Gavran Črnko), HNK Ivana pl. Zajca Rijeka 1993.

Televizijske serije i filmovi

CRNO BIJELI SVIJET (Stipe Šuvar), režija Goran Kulenović

COMIC SANSE (Diler) dugometražni film, režija Nevio Marasović, 2018.

SILVIO ZMAJ (Otac) kratki film, režija Lucija Bosančić, 2018.

NA TERAPIJI (Tomislav Vukov) TV serija, režija Tomislav Rukavina i Marko Škop, 2013.

TIJARDOVIĆ (Mirko Korolija) TV serija, režija Željko Rogošić, 2013.

SONJA I BIK (Mate Milkota) dugometražni film, režija Vlatka Vorkapić, 2012.

STIPE U GOSTIMA (Šime) TV serija režija Dražen Žarković , 2012.

SLUŠAJ KAKO PUCA STAKLO (Goran) kratki film, režija Dario Juričan, 2012.

INSTRUKTOR (Robi) TV serija, režija Nevio Marasović, 2010.

TA TVOJA RUKA MALA (Muškarac 1) kratki film, režija Sara Hribar, 2009.

BITANGE I PRINCEZE (Policajac) TV serija, režija Dražen Žarković 2008.

DOBRE NAMJERE (Ante Bakula) TV serija, režija Stanislav Tomić, Robert Orhel, Tomislav Rukavina,Mladen Dizdar, 2007 – 08.

KRUPNI OTPAD (Gospodin Kralj) kratki film, režija Igor Mirković, 2008.

TREŠETA (Kapitano) dugometražni film, režija Dražen Žarković i Pavo Marinković, 2006.

I GALEBOVI SU SE SMIJALI (Igor Boraska) kratki film, režija Stjepan Hoti, 2005.

DA MI JE BITI MORSKI PAS (Ive Dumanić) dugometražni film, režija Ognjen Sviličić, 1999.

ANĐELE MOJ DRAGI (Gardist 1) dugometražni film, režija Tomislav Radić, 1995.

Praizvedbe dramskih tekstova

UBOJSTVO U KLUBU QUASIMODO – Hrvatsko narodno kazalište Zadar i Kazalište PlayDrama,režija Nenni Delmestre, 2017.

KAŠETA BROKAVA – Hrvatsko narodno kazalište Split, režija Nenni Delmestre, 2015.

REBRO (Autorski projekt Saše Božića i Ksenije Zec prema motivima drame Elvisa Bošnjaka ) – Kazalište PlayDrama, režija Ksenija Zec i Saša Božić, 2014.

SRCE VEĆE OD RUKU – Kazalište PlayDrama, režija Trpimir Jurkić, 2012.

ŽICE I ŽILETI – Hrvatska radio televizija, Hrvatski radio, režija Mislav Brečić, 2008.

HAJDEMO SKAKATI PO TIM OBLACIMA Hrvatsko narodno kazalište Split, režija Nenni Delmestre, 2004.

IDEALAN MUŽ – Splitsko ljeto, režija Nenni Delmestre, 2002.

NOSI NAS RIJEKA – Hrvatsko narodno kazalište Split, režija Nenni Delmestre, 2002.

OTAC - Hrvatsko narodno kazalište Split, 2000.

Scenariji za dugometražne igrane filmove

SONJA I BIK (koscenarist), režija Vlatka Vorkapić, 2011.

NOĆNI BRODOVI (zajedno s Igorom Mirkovićem), režija Igor Mirković, 2010.

OTAC, režija Stanislav Tomić, 2003.

Adaptacije i dramaturške obrade

A.Miller KUŠNJA, režija Nenni Delmestre,  Hrvatsko narodno kazalište Split, režija Nenni Delmestre 2019.

H. Ibzen NEPRIJATELJ NARODA, Hrvatsko narodno kazalište Split, režija Nenni Delmestre, 2017.

A.Frank MOJE IME JE ANNE FRANK, PlayDrama i Gradsko kazalište lutaka Split, 2016.

D. I. Harms, NALIK NA TIKVU (zajedno s Trpimirom Jurkićem i Goranom Golovkom), koprodukcija Kazališta Marina Držića i kazališta PlayDrama, režija Goran Golovko, 2014.

I.B. Mažuranić OMLADINI O IDEALIMA, PlayDrama, 2013.

Objavljene knjige

NOSI NAS RIJEKA I DRUGE DRAME, izdavač - ITI Centar Hrvatska, 2011.

Režije

A.Frank MOJE IME JE ANNE FRANK, PlayDrama i Gradsko kazalište lutaka Split 2016.

W. Gibson LJULJAČKA ZA DVOJE, PlayDrama, 2015.

I.B. Mažuranić OMLADINI O IDEALIMA, PlayDrama, 2013.

Nagrade i priznanja

Treća nagrada Marin Držić Ministarstva kulture Republike Hrvatske za dramu Usidrene, 2018.

Orden Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za ukupan doprinos hrvatskoj kulturi, 2016.

Nagrada Marul za najbolji izvedeni dramski tekst, Kašeta brokava, 2016.

Nagrada Zlatna Murva na festivalu Glumište pod Murvom za ulogu Picassa u predstavi Picasso kazališta PlayDrama, 2015.

Nominacija za nagradu Večernjakova ruža, Večernjeg lista za ulogu Tomislava Vukova u TV seriji Na terapiji, 2014.

Nominacija za Nagradu hrvatskog glumišta za ulogu Tomislava Vukova u TV seriji Na terapiji, 2014.

Nominacija za Nagradu hrvatskog glumišta za dramu Srce veće od ruku, 2013.

Nominacija za nagradu Dubravko Dujšin povodom otvaranja kazališta PlayDrama, 2010.

Nagrada Gumbek za najboljeg glumca na Danima satire za uloge u predstavama Bog masakra i Metoda, 2009.

Treća nagrada Marin Držić Ministarstva kulture Republike Hrvatske za tekst Žice i žileti, 2008.

Nagrada Marul za glumačku suigru u predstavi Hajdemo skakati po tim oblacima Elvisa Bošnjaka, 2005.

Nagrada Vladimir Nazor Ministarstva kulture Republike Hrvatske, za ulogu Jerka u predstavi Nosi nas rijeka i za dramski tekst Nosi nas rijeka, 2003.

Nominacija za nagradu Slobodne Dalmacije za dramu Nosi nas rijeka, 2003.

Nagrada Marul za najbolji izvedeni dramski tekst Nosi nas rijeka, 2003.

Nominacija za Nagradu hrvatskog glumišta za najbolje izvedeno scensko djelo Otac, 2001.

Nagrada Marul za najbolji izvedeni dramski tekst Otac, 2001.