Orašar

Orašar

Premijera: 19. prosinca 2003. 

Baletni spektakl Orašar, najizvođeniji bijeli balet na svijetu, naslov koji i u Hrvatskoj godinama ruši sve rekorde u posjećenosti i popularnosti, i ove je sezone na programu Hrvatskog narodnog kazališta Split. Koreografiju Waczlawa Orlykowskog prenosi koreografkinja Božica Lisak, a cijeli ansambl Baleta, zajedno s mladim plesačima iz Baletnoga studija, uključen je u ovu raskošnu produkciju s više od 130 plesača na sceni. Orkestrom HNK Split će dirigirati maestro Hari Zlodre, a u glavnim ulogama u baletnoj bajci o božićnom snu djevojčice Klare, izmjenjivat će se Monica Dinoni, Eva Karpilovska i Hazuki Tanase kao Klara,  Aleksandar Korijakovski i Evgenij Baranovski kao Orašar, Eva Karpilovska, Hazuki Tanase, Irina Čaban Bilandžić i Katerina Kuznjecova kao Vila Šećera, Ivan Boiko i Artjom Žusov kao Princ...

Tajnu iznimne popularnosti Orašara pokušao je objasniti ukrajinski koreograf Orlykowski, koji je Ščelkunčika postavio u Zagrebu 1970. te je njegova koreografija postala referentnom točkom za sve kasnije produkcije Orašara u Hrvatskoj. Veliki je Čajkovski, naime, jedan od rijetkih skladatelja koji je svoju glazbu skladao u uskoj suradnji s koreografima, stvorivši djela koja su, ne samo s glazbenog i scenskog stajališta savršena, nego svojom ritmičnošću i tematskom raznolikošću udovoljavaju i specijalnim zahtjevima baletne pozornice, potičući na ples. Popularnost i slojevitost priča koje je odabrao za teme svojih djela, jednako privlačnih i za djecu i za odrasle, kao i koreografski elementi koji nisu pretjerano zahtjevni, a daju plesačima mogućnost da njihovo umijeće u potpunosti dođe do izražaja, onaj su faktor X zbog kojega Orašar, Trnoružica i Labuđe jezero  vjerojatno još dugo neće biti svrgnuti s trona najvažnijih baletnih djela.

 

Autorski tim

Koreograf i redatelj  Waczlaw Orlykowski
Koreografiju prenijela  Božica Lisak
Dirigent  Hari Zlodre
Scenografkinja  Dinka Jeričević
Kostimografkinja  Barbara Bourek
Izrada oglavlja  Ankica Matijaš
Oblikovatelj svjetla  Srđan Barbarić
Oblikovatelj tona  Petar Ivanišević
Baletni majstori  Elena Nikolaeva, Albina Rahmatullina,Vladimir Šuvalov
Polaznice Baletnog studija uvježbale Tanja Cvitanović, Albina Rahmatullina, Korana Bilan, Marijana Marević Muslim, Remus Dimache
Asistentica produkcije Gorenka Žižić Jagar
Glazbena voditeljica i inspicijentica Irina Nikolenko

Izvođači

                               Klara Monica Dinoni (11. i 12.1) 
Orašar Aleksandar Korijakovski (11.1 i 12.1)
Drosselmeyer - Klarin kum Lev Šapošnikov 
Vila šećera Katerina Kuznjecova (11.1) / Irina Čaban Bilandžić (12.1) 
Princ                                                                                                                                 Ivan Boiko ( 11.1)/ Artjom Žusov ( 12.1) 
Kralj miševa Nikša De Marchi
Snježna kraljica  Matea Milas (11.1) / Bojana Lipovšćak (12.1)
Kralj dvorca slatkiša Dmitrij Rodikov
Predsjednik Silberhaus  Dmitrij Rodikov
Predsjednikovava supruga Snježana Radica (11.1 i 12.1)
Franz, njihov sin                                                                                                                              Marino Jakovčević (11.1) /Bartul Lukšić (12.1)
General Evgenij Baranovski
Generalova supruga Tea Jelić
Poručnik Remus Dimache
Poručnikova supruga Korana Bilan
Draguljar Igor Gluškov 
Draguljarova supruga Kristina Burić
Direktor Konzervatorija  Nikša De Marchi
Direktorova supruga Sanja Dimache
Tvorničar kobasica  Daniel Jagar
Tvorničarova supruga Jolanda Ercegović
Student Ivan Bedalov
Studentova partnerica Sanja Bikić
Majordom Vladimir Šuvalov
Djevojčice (11.1)  Ela Jukić Peladić, Gabrijela Mamić, Laura Maleš, Simona Bota, Franka Šošić, Jana Buljac, Martina Vučković
(12.1)  Simona Bota, Gabrijela Mamić, Laura Maleš, Ela Jukić Peladić, Franka Šošić, Jana Buljac, Martina Vučković
Dječaci (11.1) Gabrijela Franković, Maja Popović, Tonina Arapov, Lucija Vrgoč, Sunčica Pulja, Nea Glavina, Iva Mamić
(12.1)Gabrijela Franković, Maja Popović, Tonina Arapov, Lucija Vrgoč, Sunčica Pulja, Nea Glavina, Iva Mamić
Posluga
(11. i 12.1) Anastasia Šapošnikov, Vanessa Ivana Peričić, Klara Jelača, Barbara Balić, Nizeteo Lara, Veronika Dukić
Lutka Colombina  Ajla Kadrić 
Lutka Pierrot  Romulus  Dimache
Lutka Harlekin  Uroš Škaper
Lutka Grenadir 
  Aleksandar Korijakovski
Markentenderica Tina Hatlak
Zec  Petra Romac 
Miševi maleni (11  i 12.1)Franka Kaćunić, Dora Pribudić, Ivana Lucija Jažo, Anđela Mamić, Darija Crnogorac, Anastasia Svirko, Daphne Jurenić Pačizis, Lucija Jurišić, Dora Meštrović, Lara Mužinić, Vesna Misir, Aurora Misir , Alma Janković
 
Miševi veliki (11. i 12.1)Gabriela Vukušić, Marušić Tea (11.1), Iva Bejo (12.1),
Amelie Carl Vandal Franka, Bruna Kalajžić(11.1 i 12.1), Jelena Sabljić  (11.1), Dina Matošić (11. i 12.1), Iris Puljiz(11.1 i 12.1), Giuliana Ozretić(11.1 i 12.1), Linda Zeljko (11.1), Dominika Čolaković (11. i 12.1), Josipa Poljak(11.1 i 12.1), Marta Čićerić(11.1 i 12.1), Magdalena Gudić(11.1 i 12.1), Tea Marušić(11.1 i 12.1), Dora Miše(11.1 i 12.1), Mia Babić(11.1 i 12.1)
Vojska 
(11. i 12.1) Antonia Sablić, Jana Matošić, Emanuela Rosenfeld (11. i 12.1), Meloni Pinjušić (11.1), Liza Pirović, Iris Antunović, Mina Ugrin, Klara Mandić, Jana Jašić, Marija Beroš, Valeria Barić, Marina Skejić, Laura Jurišić
Pahuljice solo parovi Lejla Bajramović, Matea Milas, Tina Hatlak, Remus Dimache, Romulus Dimache, Silviu Tanase
Pahuljice  Nonna Čičinina, Tea Jelić, Simona Caputo, Korana Bilan, Sanja Dimache, Ajla Kadrić, Maja Lončar, Anastasiia Boiko, Gabriela Mede, Tina Hatlak, Anastasia Šapošnikov, Vanessa Ivana Peričić, Ana Mamić, Luisa Duplančić
Turski Med solo par Lejla Bajramović, Igor Glushkov (Silviu Tanase)
Turski Med  

Sanja Bikić,  Maja Lončar, Jolanda Ercegović, Korana Bilan, Ajla Kadrić, Anastasiia Boiko, Aleksandar Korijakovski,  Daniel Jagar, Nikša De Marchi, Uroš Škaper, Evgenij Baranovski, Ivan Bedalov

Kineski čaj Ana Mamić, Luisa Duplančić
Varijacija vile šećera Irina Čaban Bilandžić
Švicarske Praline Simona Caputo, Tina Hatlak, Hazuki Tanase, Aleksandar Korijakovski
Arapska kava solo par Bojana Lipovšćak, Silviu Tanase
Arapska kava Kristina Burić, Anastasia Šapošnikov, Vanesa Ivana Peričić, Tea Jelić, Nikša de Marchi, Ivan Bedalov, Daniel Jagar, Igor Gluškov
Španjolska čokolada Matea Milas, Maja Lončar, Romulus Dimache
Ukrajinska marmelada Kristina Burić, Korana Bilan, Anastasiia Boiko, Ajla Kadrić, Remus Dimache, Aleksandar Korijakovski , Uroš Škaper, Evgenij Baranovski
Crnčići   811.1)Petra Čelar, Lina Kovačević, Tamara Kalpić, Klara Bartulović, Franka Jeličić, Ema Trumbić, Marija Knezović, Ema Stor
(12.1)Yin Yanzhi, Anja Lašić, Tamara Kalpić, Klara Bartulović, Franka Jelić, Ema Trumbić, Marija Knezović, Ema Stor 
   
Valcer cvijeća

Simona Caputo, Tea Jelić, Matea Milas, Bojana Lipovšćak, Lejla Bajramović, Sanja Bikić, Anastasiia Boiko, Tina Hatlak, Ajla Kadrić, Gabriela Mede, Vanessa Ivana Peričić, Maja Lončar, Anastasia Šapošnikov, Ana Mamić, Remus Dimache, Romulus Dimache, Aleksandar Korijakovski, Uroš Škaper, Evgenij Baranovski

Buda Barbara Balić
Ruke Veronika Dukić, Klara Jelača, Lara Nizeteo
   
  BALETNI ANSAMBL I SOLISTI BALETA HNK SPLIT
  BALETNI STUDIO HNK SPLIT
  ORKESTAR I ŽENSKI ZBOR HNK SPLIT